Cykl „Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego” był realizowany w latach 1996 – 2005. Składały się na niego retrospektywne prezentacje wybitnych osobowości polskiej sztuki ostatniego 50-lecia i towarzyszące im monograficzne, obszerne wydawnictwa albumowe.

Każda ekspozycja obejmowała co najmniej 150-300 dzieł artysty i stanowiła całościową, wyczerpującą prezentację wszystkich okresów i nurtów jego działalności, od prac bardzo wczesnych (często powstałych w czasie studiów) aż po obrazy z ostatnich lat. Pozyskiwane były zarówno najsłynniejsze dzieła, wiele razy eksponowane na wystawach w Polsce i za granicą, jak i mniej znane prace, niejednokrotnie pokazywane po raz pierwszy od lat. Większość prac pochodziła ze zbiorów własnych artystów, które uzupełniamy dziełami wypożyczanymi z kolekcji muzealnych i prywatnych.

Towarzyszące wystawom monograficzne albumy są bardzo starannie przygotowane pod względem wydawniczym. Wszystkie opracowane są w formacie A4, w sztywnej oprawie, zawierają wybór od 50 do 120 reprodukcji, teksty krytyczne oraz szczegółową notę biograficzną i bibliograficzną. Wszystkie teksty w książkach opracowane są w wersji polskiej i angielskiej.

W ramach cyklu  „Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego” zrealizowaliśmy następujące  wystawy: Jana Szancenbacha (1996), Kiejstuta Bereźnickiego (1997), Jana Tarasina (1998), Kazimierza Mikulskiego (1999), Andrzeja Bednarczyka (2000 i 2005), Jerzego Tchórzewskiego (2001), Janiny Kraupe (2003) oraz Mariusza Kruka (2004).

Wystawy z cyklu „Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego” często bywały wypożyczane i prezentowane przez inne znaczące ośrodki wystawiennicze, m.in. (Kiejstut Bereźnicki – Galeria Wieża Ciśnień w Koninie, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałakach (1997); Jan Tarasin – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Wieża Ciśnień w Koninie, Muzeum Narodowe w Gdańsku – Pałac Opatów w Oliwie (1998); Andrzej Bednarczyk – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (2003); Jerzy Tchórzewski – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2001, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w 2002 r., Galeria Krzysztofory w Krakowie w 2002 r.; Janina Kraupe – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2003, Galeria Miejska BWA w Lesznie (2003), Wałbrzyska Galeria Sztuki „Zamek Książ” (2004), Muzeum Narodowe w Krakowie (2006); Mariusz Kruk – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (2004), Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (2004).

W 2001 r. cykl został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury RP.
Obrazy artystów prezentowanych w ramach cyklu znajdują się również w stałej ofercie handlowej galerii.
Albumy są w stałej sprzedaży w siedzibie ABC Gallery (wydawnictwa), oraz w wybranych księgarniach (m.in. Zachęta w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Poznaniu).